Wczytuję dane...

Dezynfekcja podstawowe informacje

Dezynfekcja, inaczej odkażanie to proces usuwania bakterii, grzybów i wirusów przy pomocy preparatów dezynfekujących. Dzięki temu zostaje ograniczona ilość drobnoustrojów do poziomu bezpiecznego, jednak nie eliminuje ona form przetrwalnikowych mikroorganizmów, a więc nie eliminuje zagrożenia do „zera”. Aby nasze miejsce pracy, czy w domu, czy w gabinecie kosmetycznym było czyste i poprawnie odkażone należy zdezynfekować zarówno powierzchnie użytkowe, narzędzia pracy oraz nasze dłonie.

Dlaczego to takie ważne? Nasze dłonie stanowią doskonały środek transportu dla zarazków ze środowiska do naszego ciała. Zawsze musimy utrzymywać je w czystości, ponieważ dotykamy nimi twarzy, oczu, ust. Do każdego rodzaju dezynfekcji stosujemy inne środki. Podstawowy podział to preparaty alkoholowe i bezalkoholowe. Te na bazie alkoholu są mocniejsze i mają szybsze działanie, natomiast bezalkoholowe stosujemy do powierzchni wrażliwych na alkohol i delikatnych, ale za to są słabsze i mają dłuższy czas reakcji. 

W naszym sklepie oferujemy szeroki wachlarz preparatów do odkażania dłoni jak na przykład: Płyn do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu - BIOSEPTOL 80 - 100ML (przy zabiegach manicure), Płyn do dezynfekcji rąk i skóry na bazie alkoholu AHD 1000 - 1L - wyrób medyczny, czy Płyn do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu - Schülke Desderman Pure 500ml. Ważne jest również utrzymywanie w czystości powierzchni, do tego służą nam takie preparaty jak np: Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu - DETRO Sept 1000ml, czy specjalistyczny preparat: Płyn do dezynfekcji powierzchni/narzędzi PROPANO 1000ml. 

Jaka jest różnica między dezynfekcją a sterylizacją? Różnica polega na tym, że w wyniku sterylizacji zostają zniszczone wszystkie mikroorganizmy (drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie, prątki, grzyby i wirusy) znajdujące się na skórze lub na danym przedmiocie, również formy przetrwalnikowe bakterii. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych umieszcza się narzędzia w roztworach dezynfekujących. Dezynfekcję lub sterylizację możemy wykonać środkami fizycznymi lub chemicznymi. Do fizycznych zaliczamy na przykład wysoką temperaturę (sterylizator kulkowy), gorące powietrze i nasyconą parę wodną w autoklawie. Do niszczenia drobnoustrojów metodą chemiczną używamy takich preparatów jak tlenek etylenu, aldehydy, alkohole i związki fenoli. Preparaty te wlewamy do specjalnych wanienek do dezynfekcji.