Jaki pilnik wybrać? Czym jest ziarnistość?
Innego pilnika użyjemy do nadania paznokciom kształtu, a innego do ściągania żelu czy hybrydy. Ziarnistość wybieramy też odpowiednio do twardości naturalnej płytki paznokci. Jej odpowiednie dopasowanie pozwala uniknąć uszkodzeń naturalnej płytki. Gwarantuje łatwiejsze i szybsze wykonanie manicure oraz lepszy efekt końcowy. Jak odczytywać oznaczenia na pilniczkach?
Pilnik 100/180 czy 180/240? Co oznaczają te liczby?
Każdy pilnik jest oznaczony numerami. Jest to gradacja danego pilnika – czyli jego ziarnistość. Przez ziarnistość rozumiemy ilość ziarenek na 1cm kwadratowy.
Czyli im większa gradacja, 240 czy 300, tym pilnik jest delikatniejszy. Niska gradacja oznacza, że pilnik jest gruboziarnisty, a co za tym idzie twardszy i mniej delikatny.
Najczęściej stosowane są pilniki o gradacji 80, 100, 180 i 240.
80: To powierzchnia gruboziarnista. Pilnik ten stosuje się do piłowania twardszych grubych powierzchni z paznokci np. akrylu albo żelu.
100: To powierzchnia średnioziarnista. Takie pilnik używany jest do nadawaniu kształtu paznokciu,. Można też piłować nim twardsze paznokcie naturalne dłoni i stóp.
180: Jest powierzchnią drobnoziarnistą. Taki pilnik służy do nadawania wybranego kształtu paznokciom. Można nim również skrócić paznokcie naturalne.
240: Pilnik głównie służący już do polerowania delikatnie. Możesz matować nią np. tipsa i piłować paznokcie naturalne.
400 i powyżej – To bardzo delikatna powierzchnia. Takie pilniki (polerki) najczęściej stosowane są do naturalnej płytki paznokcia, do delikatnego zmatowania i polerowania. Znajdują zastosowanie również w ostatniej fazie polerowania akrylu.
Stosując pilniki o różnej ziarnistości pamiętaj o zasadzie, że zaczynasz pracę pilnikiem gruboziarnistym (mała liczba) a kończysz drobnoziarnistym (wyższa liczba). Nigdy odwrotnie.